tel: 734 122 122,
739 079 405
,
604 211 669
Českobrodská 367, Praha 9 - Hostavice
po-čt 7 - 11:30,  12 - 17  

Autoservis PŘEVODOVKY AP - Aleš Vala a Petr Svorník

Informace o společnosti

Naše specializace

Zaměření na koncernové vozy

Historie společnosti

Vznik společnosti AP

Co AP znamená

Jaké služby nabízíme

MECHANICKÉ PŘEVODOVKY

     Převodovky AP
DSG převodovky Mechanické převodovky Závady převodovek

Naší specializací jsou opravy a prodej DSG a manuálních převodovek pro všechna osobní, užitková a terénní vozidla.

Konstrukce převodovek

Dvouhřídelové převodovky

Používají se u osobních automobilů s motorem i hnací nápravou u jedné nápravy, tj. vše vpředu nebo vše vzadu. Vzájemně rovnoběžné hnací a hnané hřídele se nedají přímo propojit, vstup a výstup momentu je v jiné rovině. Na konci hnané hřídele bývá pastorek stálého převodu rozvodovky, která se tak nachází ve společné skříni s rozvodovkou.

Tříhřídelové převodovky

Tyto převodovky se používají u vozidel s motorem vpředu a pohonem zadní nápravy, tj. u většiny užitkových automobilů. Hnací a hnaná hřídel leží v jedné ose, hnaná je přední částí uložen v ložisku hnací. Obě hřídele je možno propojit zubovou spojkou a převod je pak roven 1 a mluvíme o přímém záběru. U ostatních převodových stupňů se přenáší moment z hnací hřídele na s ní rovnoběžnou, předlohovou, pomocí stálého převodu (stálý záběr). Z předlohové hřídele se přenáší moment pro jednotlivé stupně příslušným párem kol na hnanou hřídel.

Převodovky se zasouváním kol

Tento způsob řazení se v současnosti již nepoužívá, výjimku tvoří řazení zpátečky, která se řadí za klidu. Kola musí mít přímé zuby a osazení (objímku) pro řadící vidlici. Převod je hlučnější a řazení obtížnější kvůli rozdílným obvodovým rychlostem kol. K vyrovnání rozdílu obvodových rychlostí se využívá:
- Při řazení na vyšší stupně je třeba u nákladních automobilů zpomalit předlohovou hřídel tzv. dvojitým vyšlápnutím spojky.
- Při řazení na nižší stupně je třeba předlohovou hřídel urychlit a proto se používá dvojité vyšlápnutí spojky s meziplynem.

 

Odkazy